Wiele osób na co dzień mierzy się z konfliktami w swoim miejscu pracy, a jak głosi znane nam doskonale przysłowie, lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Kluczem do zrozumienia, jak unikać konfliktów jest odkrycie, skąd się biorą. W przypadku pracy mamy potencjalnie do czynienia ze wszystkim, do osobistej urazy, przez nieporozumienia, aż po utrudnianie pracy całemu zespołowi i w zależności od przyczyny, będziemy inaczej je łagodzić.
Przebogata oferta szkoleń: szkolenie komunikacja w zespole i szkolenie radzenie sobie ze stresem
Podstawowym problemem zagrażającym nie tylko atmosferze w pracy, ale także jej przebiegowi i efektywności jest pracownik, który nie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków i nie chce pracować zespołowo. Kiedy wpływa on na jakość naszego projektu, zaczynamy czuć do niego niechęć i znacznie łatwiej popadamy w różnego rodzaju konflikty. Problemem może być też zawiść, bo kiedy widzimy, że inni pracownicy są traktowani bardziej pobłażliwie albo mimo krótszego stażu pracy szybciej awansują, to zaczynamy żywić do nich szczerą nienawiść, nawet jeśli sami w żaden sposób nie zaszli nam za skórę.
Ogrom problemów w pracy wynika również na poziomie relacji pracownik-pracodawca. Toksyczni zwierzchnicy to dziś norma, zwłaszcza w dużych korporacjach, a tego typu zgrzyt może szkodzić nie tylko nam, ale też całemu naszemu zespołowi. W pracy mogą również do głosu dochodzić stare urazy, na przykład z czasów szkolnych, które zniszczą atmosferę w każdych okolicznościach.